30" Built-In Double Microwave/Thermal Oven - JTP90DPCC
30" Built-In Double Microwave/Thermal Oven
Model: JTP90DPCC






30" Built-In Double Microwave/Thermal Oven
Model: JTP90DPCC
Key Features
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
Electronic oven controls
TrueTemp oven system
1.6 cu. ft. capacity (upper oven only)
Sensor cooking controls (upper oven)
Turntable (upper oven)
Hidden bake oven interior
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Electronic oven controls
Electronic pads on the control panel are easy to operate with just a touch
TrueTemp oven system
Even heat distribution and maximum oven control
1.6 cu. ft. capacity (upper oven only)
Provides a large interior to accommodate a variety of cookware, dinnerware and food containers
Sensor cooking controls (upper oven)
Automatically adjusts time and power for delicious cooking results
Turntable (upper oven)
Rotates food throughout the cooking cycle for even cooking results
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 16 1/4 x 9 5/8 x 15 3/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 42-3/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 43.5 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 185 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 48.5 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 225 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 225 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 218.79 lbs. |
| Total of Cubes | 17.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 218.79 lbs. |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2100W |
| KW Rating at 240V | 6.4 |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| KW Rating at 208V | 5.6 |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Bisque Glass |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window (Lower) |
| Color Appearance | Bisque |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Handle | Color-Matched High-Gloss |
FEATURES
| Oven Interior | Hidden Bake (Lower) |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake |
| Cooking Technology | Microwave/Traditional |
| Control Features | Auto Defrost |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option (Lower) |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
| Power Levels | 10 |
| Temperature Management System | True Temp System (Lower) |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Lower) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic (Lower) |
| Cooking System | Turntable - Microwave |
| Control Type | Electronic Microwave Touch Controls |
| Style | Built-In |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Lower) |
| Interior Oven Light | Auto |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Popcorn |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override (Lower) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Snacks |
| Interior Oven Light | Incandescent |
| Oven Control Features | Sabbath Mode (Lower) |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Control Features | 99 Min. / 99 Sec. Kitchen Timer |
| Interior Oven Light | 1 |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Auto Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Potatoes |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,000 W |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable (Lower) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal (Lower) |
| Oven Control Features | Control Lock Capability (Lower) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Turntable Size | 15.5 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 185 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 16 1/4 x 9 5/8 x 15 3/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 42-3/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 205 lb |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 43 1/2 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 1.6 Upper / 4.4 Lower |
| Unit Capacity | Super Large Oven |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











