5.7 cu. ft. Smart Combination Convection Wall Oven with Air Fry, when Connected - WOC75EC7HS
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
5.7 cu. ft. Smart Combination Convection Wall Oven with Air Fry, when Connected
Model: WOC75EC7HS












+2more
This product is discontinued and has been replaced by the model below.
5.7 cu. ft. Smart Combination Convection Wall Oven with Air Fry, when Connected
Model: WOC75EC7HS
Replaced By
6.4 Cu. Ft. Wall Oven Microwave Combo with Air Fry
Model: WOEC7030PZ

$2,699.00
Was$4,199.00Save $1,500.00 (36%)
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Specifications
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Prop 65 | Standard |
| Star K Certified | Yes |
| UL | Yes |
Oven Cavity Details
| Bake Element Power | 2,800 W |
| Broiler Element Power | 3,600 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection | No |
| Convection Element Power | 2,500 w |
| Convection Element Type | Single Fan - Oven |
| Convection Functions | Bake, Broil, Convection Conversion, Roast |
| Cooking Power | 900 w |
| Door Broil Position | Closed |
| Door Lock | Yes |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Color | Grey |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Oven Racks | 3 |
| Number of Rack Guides | 6 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Oven Cooking System | True Convection |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Temperature Conversion | Yes |
Exterior Details
| Door Lock | Yes |
| Door Type | Metal & Glass |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Oven Window Size | Extra Large |
Details
| Door Release | Handle |
| Flush Installation Approved | No |
| Fuel Type | Electric |
| Grill | No |
| Microwave Interior Light | Halogen |
| Number of Microwave Racks | 0 |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Microwave Combination |
| Oven Type | Combination |
| Turntable | Yes |
| Oven Selections | Air Fry, when connected, Audible Signal, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Convect Bake, Convect Modes, Cook Time Indicator, Delay Start, Favorites, Frozen Bake, Keep Warm Setting, Lang |
Microwave Details
| Door Release | Handle |
| Grill | No |
| Microwave Capacity | 1.4 cu. ft. |
| Microwave Interior Light | Halogen |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | App, Remote Access, Voice Controlled, WiFi |
Controls
| Control Type | Touch Screen |
| Electronic Display Type | LCD Screen |
| Language Conversion | English/French/Spanish |
| Number of Keypads | 1 |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Control Lock, Convect, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Defrost, Dinner Plate, End of Cycle Signal, Favorites, Keep Warm, Languages - English/French, Off/Cancel, Popcorn, Re |
Electrical
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.54 ft³ |
| Total of Cubes | 17.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 218.04 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 218.04 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 42.56 in. |
| Length | 26.38 in. |
| Weight | 232 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 41-313/1000 in |
| Cutout Width | 25-1/2 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-3/4 in |
| Gross Weight | 232 lbs |
| Net Weight | 213 lbs |
| Oven Interior Depth | 19 in |
| Oven Interior Height | 18 in |
| Oven Interior Width | 22 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32 in. |
| Shipping Height | 47.56 in. |
| Shipping Length | 31.38 in. |
| Shipping Weight | 272 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 272 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Capacity | 5.7 cu. ft. |
| Common Size | 27 in |
| Oven Capacity | 4.3 cu. ft. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Georgia.










