Digital Air Fry 8-in-1 Toaster Oven - G9OAAASSPSS
Digital Air Fry 8-in-1 Toaster Oven
Model: G9OAAASSPSS










































Product Video

360 View
Digital Air Fry 8-in-1 Toaster Oven
Model: G9OAAASSPSS
Key Features
Convection Mode
Digital Control Panel
Accessory Set
Crumb Tray
Large Capacity
7 Shade Settings
Quiet Operation
Proofing Function
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Convection Mode
Achieve, golden results in your convection toaster oven thanks to an advanced cooking mode that circulates heat for a perfectly even bake
Digital Control Panel
Enjoy perfect results with a digital toaster control panel and display that even shows the temperature while cooking
Accessory Set
Always have the right-sized cookware to fit your toaster oven thanks to an included accessory kit that includes a rack, baking pan, and air fryer accessories
Crumb Tray
Keep your toaster oven crumb-free thanks to an external, removable crumb tray that’s easy to clean with just soap and warm water
Large Capacity
Versatile and spacious, this large toaster oven will air fry your favorite fried food, toast 6 bagel halves, roast an 8 lb. chicken, or bake a 12" pizza, all with room to spare
7 Shade Settings
Make toast exactly the way you like it with the 7-shade toaster setting that ranges from light to dark and is located on the timer knob
Quiet Operation
Perfect for healthy cooking and noise-free kitchens, this quiet air fryer has a very silent motor fan that helps to maintain a peaceful cooking environment
Proofing Function
Proofing bread dough in the toaster oven is quick and easy, as it creates the ideal warmth to allow the bread or pizza dough to rise. The toaster oven can also be used to bake the bread by setting the desired baking temperature and time
Fast Preheat
Designed for everyday convenience, this toaster oven with fast preheat allows you to go from the oven to the table more quickly than traditional appliances
Combination Toaster Oven with Air Fry
Get more done thanks to a combination toaster oven and air fryer with all the settings you need, including an air fry setting to quickly fry your favorites
8 Cooking Functions
Meet all your cooking needs in one multifunction toaster oven with 8 cooking modes: air fry, bake, broil, convection, keep warm, proof, roast and toast
Air Fryer Function
Versatile and effective, this toaster oven air fryer combo uses powerful ultra-hot air to fry food healthily, using minimal or no cooking oil
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 16.9 in |
| Overall Height | 14 in |
| Approximate Shipping Weight | 25 lb |
| Net Weight | 23 lb |
| Overall Depth | 17.70 in |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | No Warranty |
FEATURES
| Crumb Tray | Yes |
| Setting/Functions | Air Fry; Bake; Convection; Roast; Broil; Keep Warm; Proof |
| Included Accessories | Air Fry Basket (1 pc) Bake Rack (1 pc) Bake Pan (1pc) |
| Product Type | Toaster Ovens |
| Type | Countertop - Indoor |
| Cord Storage | Cord wrap on rear of unit |
| Freestanding | Yes |
| Temperature Range | 180-450 F |
| Control Type | Mechanical |
| Control Type | LCD Display |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 120V, 60Hz |
| Watts | 1500 |
| Hertz | 60 |
Dimensions & Weight
| Width | 16.9 in. |
| Height | 14 in. |
| Length | 17.7 in. |
| Weight | 23 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 21.9 in. |
| Shipping Height | 19 in. |
| Shipping Length | 22.7 in. |
| Shipping Weight | 63 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 63 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.42 ft³ |
| Dimensional Weight | 30.13 lbs. |
| Total of Cubes | 2.42 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 30.13 lbs. |
CAPACITY
| Capacity | Fits 12" Pizza, 6 Slices of Toast |
| Unit Capacity | 8 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










