27" Built-In Single Convection Wall Oven - JK5000DFWW
27" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JK5000DFWW










Product Video

27" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JK5000DFWW
Key Features
Fit Guarantee
True European Convection
Self-clean with Steam Clean option
Self-clean, heavy-duty oven racks
Glass touch controls
Halogen oven lighting
Ten-pass bake element
Eight-pass broil element
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
True European Convection
Achieve delicious results from a third heating element and fan combination
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Self-clean, heavy-duty oven racks
Conveniently clean your oven and racks together
Glass touch controls
Set temperatures quickly and clean with little effort
Halogen oven lighting
Easily see how your food is baking
Ten-pass bake element
Even baking is assured with heat that covers more surface area
Eight-pass broil element
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
4.3 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 28.88 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 115 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 33.88 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 155 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 155 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.9 ft³ |
| Dimensional Weight | 147.95 lbs. |
| Total of Cubes | 11.9 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 147.95 lbs. |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2600W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 3.6 |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| KW Rating at 208V | 2.7 |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | White |
| Handle | High-Gloss Color-Matched |
| Installation | Side-by-Side |
| Installation | Undercounter |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Above Warming Drawer |
FEATURES
| Cooking Technology | Convection |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection |
| Control Type | LED |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Oven Interior | Black Gloss Finish |
| Oven Cooking Modes | Thermal Broil |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Control Type | Glass Touch |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Cook Time |
| Oven Control Features | Delay Time |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi-Rack |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17-1/4 x 20 |
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 115 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/4 x 28-1/8 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 130 lb |
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Overall Height | 28 7/8 in |
| Overall Width | 26 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










