27" Electric Single Self-Cleaning Wall Oven - JKP15WAWW
27" Electric Single Self-Cleaning Wall Oven
Model: JKP15WAWW


27" Electric Single Self-Cleaning Wall Oven
Model: JKP15WAWW
Key Features
TrueTemp system
Large capacity self-clean oven with automatic oven door lock
2 oven racks / 4 embossed rack positions
SmartSet electronic oven controls
Electronic clock and kitchen timer
Delay time bake option with cook and hold
Undercounter installation option
27" oven cabinet width required
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
TrueTemp system
Large capacity self-clean oven with automatic oven door lock
2 oven racks / 4 embossed rack positions
SmartSet electronic oven controls
Electronic clock and kitchen timer
Delay time bake option with cook and hold
Undercounter installation option
27" oven cabinet width required
Sure grip designer-style handle
Frameless Glass Oven Door with Big View Window
Interior oven light
Broiler pan with grid
Variable broil
Auto oven shut-off with override
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-1/2 x 23-5/8 |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15 x 18 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 29.25 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 101 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 34.25 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 141 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 141 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 132.99 lbs. |
| Total of Cubes | 10.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 132.99 lbs. |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | SmartSet |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 111 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-1/2 x 23-5/8 |
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 101 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 19 x 15 x 18 |
| Overall Depth | 23 5/8 in |
| Overall Height | 29 1/4 in |
| Overall Width | 26 3/4 in |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Sure-Grip Designer-Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Installation | Undercounter |
| Color Appearance | White on White |
| Installation | Flush Appearance |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| KW Rating at 208V | 2.6 |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| Bake Wattage | 2650W |
| KW Rating at 240V | 3.4 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










