27" Built-In Single Wall Oven - JKP30CMCC
27" Built-In Single Wall Oven
Model: JKP30CMCC






27" Built-In Single Wall Oven
Model: JKP30CMCC
Key Features
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
Electronic oven controls
TrueTemp oven system
Hidden bake oven interior
Interior oven light(s)
Certified Sabbath mode
Heavy-duty oven racks
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Electronic oven controls
Electronic pads on the control panel are easy to operate with just a touch
TrueTemp oven system
Even heat distribution and maximum oven control
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning
Interior oven light(s)
Bright interior light helps you check on the progress of your cooking
Certified Sabbath mode
Convenient mode keeps the oven warm in accordance within the restrictions of the kosher kitchen
Heavy-duty oven racks
Tough, durable racks include 50% thicker crossbars for extra strength
Four-pass broil element
Provides more even coverage of the food on the broiler pan
Eight-pass bake element
Interior heating element loops eight times to distribute heat quickly and evenly for optimal baking results
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 29 in |
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-5/8 x 23-5/8 |
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 103 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17 x 18-1/4 |
| Overall Depth | 23 5/8 in |
| Overall Width | 26 5/8 in |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Style | Built-In |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Control Type | SmartSet |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Oven Rack Features | 2 Heavy-Duty Oven Racks |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Premium |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Installation | Undercounter |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Flush Appearance |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| KW Rating at 208V | 2.6 |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| Bake Wattage | 2100W |
| KW Rating at 240V | 3.4 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-5/8 x 23-5/8 |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17 x 18-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.63 in. |
| Height | 29 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 103 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.63 in. |
| Shipping Height | 34 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 143 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 143 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 131.23 lbs. |
| Total of Cubes | 10.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 131.23 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











