27" Built-In Single Convection Wall Oven - JKP70SPSS
27" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JKP70SPSS






27" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JKP70SPSS
Key Features
True European Convection with Precise Air
Glass touch controls
Convection Bake
Convection Roast
Flat convection cover
Hidden bake oven interior
Heavy-duty oven racks
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
True European Convection with Precise Air
Accurate heat circulation ensures evenly baked foods
Glass touch controls
Smooth design is easy to operate and easy to clean
Convection Bake
Optimal setting for baked goods and casseroles
Convection Roast
Even roasting with rotisserie results
Flat convection cover
Convection fan system is only 1" deep
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven element to simplify cleaning
Heavy-duty oven racks
Thicker racks offer additional strength
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 29 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17 x 18-1/4 |
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 113 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-5/8 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 125 lb |
| Overall Depth | 23 5/8 in |
| Overall Width | 26 5/8 in |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2100W |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 240V | 3.4 |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| KW Rating at 208V | 2.6 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Cooking System | Flat Back Convection |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element |
| Oven Interior | Auto Halogen Oven Interior Light |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle Design | D-shaped |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Undercounter |
| Installation | Above Warming Drawer |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17 x 18-1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-5/8 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.63 in. |
| Height | 29 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 113 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.63 in. |
| Shipping Height | 34 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 153 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 153 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 131.23 lbs. |
| Total of Cubes | 10.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 131.23 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










