27" Built-In Single Wall Oven - JKS10DPBB
27" Built-In Single Wall Oven
Model: JKS10DPBB






27" Built-In Single Wall Oven
Model: JKS10DPBB
Key Features
Standard clean oven
3.8 cu. ft. capacity
Electronic oven controls
Interior oven light
Hidden bake oven interior
Heavy-duty oven racks
Variable broil
Certified Sabbath mode
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Standard clean oven
Smooth surface makes cleaning by hand easier
3.8 cu. ft. capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Electronic oven controls
Electronic touch pads are easy to operate
Interior oven light
Illuminates the oven interior
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven element to simplify cleaning
Heavy-duty oven racks
Thicker racks offer additional strength
Variable broil
Broil settings provide added flexibility
Certified Sabbath mode
Prepared foods can stay warm in accordance with kosher restrictions
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 29 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17 x 18-1/4 |
| Cabinet Width | 27 in |
| Net Weight | 87 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-5/8 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 97 lb |
| Overall Depth | 23 5/8 in |
| Overall Width | 26 5/8 in |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2100W |
| KW Rating at 240V | 3.4 |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| KW Rating at 208V | 2.6 |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
| Installation | Undercounter |
| Handle Design | D-shaped |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Above Warming Drawer |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 4 |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element |
| Oven Interior | Halogen Oven Interior Light (switch) |
| Oven Rack Features | 2 Heavy-Duty Oven Racks |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 21-1/2 x 17 x 18-1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25 x 27-5/8 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.63 in. |
| Height | 29 in. |
| Length | 23.63 in. |
| Weight | 87 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.63 in. |
| Shipping Height | 34 in. |
| Shipping Length | 28.63 in. |
| Shipping Weight | 127 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 127 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 131.23 lbs. |
| Total of Cubes | 10.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 131.23 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










