30" Built-In Single Convection Wall Oven - JT5000DFWW
30" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JT5000DFWW














Product Video

30" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JT5000DFWW
Key Features
True European Convection
Self-clean with Steam Clean option
Self-clean, heavy-duty oven racks
Glass touch controls
Halogen oven lighting
Eight-pass broil element
5.0 cu. ft. oven capacity
Black gloss oven interior
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
True European Convection
Achieve delicious results from a third heating element and fan combination
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Self-clean, heavy-duty oven racks
Conveniently clean your oven and racks together
Glass touch controls
Set temperatures quickly and clean with little effort
Halogen oven lighting
Easily see how your food is baking
Eight-pass broil element
Get full broil coverage and even browning from edge to edge
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
Ten-pass bake element
Even baking is assured with heat that covers more surface area
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2850W |
| Convection Wattage | 2400W |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| KW Rating at 240V | 4.2 |
| Broiler Wattage | 4000W |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| KW Rating at 208V | 3.2 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Broil |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection |
| Control Type | LED |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Control Type | Glass Touch |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Cook Time |
| Oven Control Features | Delay Time |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi-Rack |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights |
| Oven Interior | Black Gloss Finish |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | White |
| Installation | Undercounter |
| Handle | High-Gloss Color-Matched |
| Handle | Designer Style |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Side-by-Side |
| Installation | Above Warming Drawer |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 132 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 27-5/16 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 148 lb |
| Overall Depth | 26 3/4 in |
| Overall Height | 28 5/8 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-5/8 x 27-5/16 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 28.63 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 132 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 33.63 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 172 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 172 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.18 ft³ |
| Dimensional Weight | 163.89 lbs. |
| Total of Cubes | 13.18 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 163.89 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











