30" Single Electric Self-Cleaning Wall Oven - JTP15AAAA
30" Single Electric Self-Cleaning Wall Oven
Model: JTP15AAAA


30" Single Electric Self-Cleaning Wall Oven
Model: JTP15AAAA
Key Features
TrueTemp system
Extra large capacity self-clean oven with delay clean option
SmartSet electronic oven controls
Electronic clock and kitchen timer
Variable broil / six-pass broil element
Extra-large broiler pan with grid
Undercounter installation option
30" oven cabinet width required
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
TrueTemp system
Extra large capacity self-clean oven with delay clean option
SmartSet electronic oven controls
Electronic clock and kitchen timer
Variable broil / six-pass broil element
Extra-large broiler pan with grid
Undercounter installation option
30" oven cabinet width required
Sure grip designer-style handle
Frameless glass oven door with big-view window
Up-front oven light
2 oven racks / 6 embossed rack positions
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 127 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 27-1/4 x 23-1/2 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-3/8 x 17-19/32 |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 28 1/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 28.25 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 33.25 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.53 ft³ |
| Dimensional Weight | 143.28 lbs. |
| Total of Cubes | 11.53 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 143.28 lbs. |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | SmartSet |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Color-Matched |
| Handle | Sure-Grip Designer-Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Installation | Undercounter |
| Color Appearance | Almond on almond |
| Installation | Flush Appearance |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| KW Rating at 208V | 2.7 |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| Bake Wattage | 3410W |
| KW Rating at 240V | 3.6 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










