30" Built-In Single Convection Wall Oven - JTP70SMSS
30" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JTP70SMSS











30" Built-In Single Convection Wall Oven
Model: JTP70SMSS
Key Features
True European Convection with Precise Air
Flat back convection
Convection Bake (multi-mode)
Eight-pass bake element
Six-pass broil element
Electronic oven controls
Extra-large oven capacity
Interior oven light(s)
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
True European Convection with Precise Air
A reversing fan circulates heat and air for evenly browned and baked foods
Flat back convection
Convection fan system is only 1" deep to provide additional room for cookware
Convection Bake (multi-mode)
Offers three specialized modes for different cooking needs: single-rack convection baking, multi-rack convection baking and convection roasting
Eight-pass bake element
Interior heating element loops eight times to distribute heat quickly and evenly for optimal baking results
Six-pass broil element
Provides a more even coverage of the food on the broiler pan
Electronic oven controls
Electronic pads on the control panel are easy to operate with just a touch
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Interior oven light(s)
Bright interior light helps you check on the progress of your cooking
Heavy-duty oven racks
Tough, durable racks include 50% thicker crossbars for extra strength
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2100W |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 240V | 4.5 |
| Amp Rating at 208V | 20 |
| Broiler Wattage | 2400W |
| Amp Rating at 240V | 20 |
| KW Rating at 208V | 3.4 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
| Interior Oven Light | 2 |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Control Type | SmartSet |
| Style | Built-In |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Features | 8-Pass Bake Element |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Undercounter |
| Handle | Stainless Steel |
| Installation | Under Cooktop |
| Installation | Flush Appearance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 110 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 27-1/4 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 127 lb |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 28 1/4 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 27-1/4 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 28.25 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 110 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 33.25 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 150 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 150 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 142.09 lbs. |
| Total of Cubes | 11.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 142.09 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.40 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










