30" Drop-In Electric Range with Self-Cleaning Oven - JDP36BDCT
30" Drop-In Electric Range with Self-Cleaning Oven
Model: JDP36BDCT


30" Drop-In Electric Range with Self-Cleaning Oven
Model: JDP36BDCT
Key Features
Self-clean oven
Electronic oven controls
Coil heating elements
Standard window
Lift-up porcelain cooktop
Porcelain drip bowls
Frameless glass oven door
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Electronic oven controls
One-touch electronic pads are easy-to-use and allow for simple oven operation
Coil heating elements
Provides consistent and even heat on the cooktop with a plug-in element that is removable for easy cleaning
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Lift-up porcelain cooktop
Makes spills and messes under the cooktop easily accessible and within reach
Porcelain drip bowls
Contains minor spills and are removable for cleaning in the sink or dishwasher
Frameless glass oven door
Offers an easy-to-clean and stylish design that blends seamlessly into existing cabinetry
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 26 in |
| Net Weight | 127 lb |
| Depth Without Handle | 24.75 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 17 |
| Depth with Door Open | 43.5 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 137 lb |
| Overall Height | 30 1/2 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.6 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 8.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| 6" Heating Element(s) | 2 Plug-In |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Style | Coil |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Lift-Up Overhanging Cooktop Bisque Porcelain Enamel |
| Control Location | Upfront |
| 8" Heating Element (s) | 2 Plug-In |
| Control Type | SmartSet |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Burner Type | 4 Plug-In Coil |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Color Appearance | Bisque |
| Oven Door Features | Black Glass Frameless Lift-off Oven Door |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 30.5 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 127 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 35.5 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 167 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 167 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 171.15 lbs. |
| Total of Cubes | 13.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 171.15 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










