30" Drop-In Electric Range with Self-Cleaning Oven - JDP39BKBB
30" Drop-In Electric Range with Self-Cleaning Oven
Model: JDP39BKBB






30" Drop-In Electric Range with Self-Cleaning Oven
Model: JDP39BKBB
Key Features
Self-clean oven
Electronic oven controls
Coil heating elements
Lift-up porcelain cooktop
Chrome drip bowls
Control lock capability
Multiple oven rack positions
Two oven racks
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without need of scrubbing
Electronic oven controls
One-touch electronic pads are easy-to-use and allow for simple oven operation
Coil heating elements
Provides consistent and even heat on the cooktop with a plug-in element that is removable for easy cleaning
Lift-up porcelain cooktop
Makes spills and messes under the cooktop easily accessible and within reach
Chrome drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
Control lock capability
Provides the ability to lock controls, helping protect from unintentional activation
Multiple oven rack positions
Delivers flexibility and allows consumers to make the most of available oven capacity
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Audible preheat signal
Features an audible signal that activates when the oven has reached the desired cooking temperature
Dual-element bake
Alternates the upper broiling element and the lower baking element for even heating and optimal baking results
Frameless glass oven door
Offers an easy-to-clean and stylish design that blends seamlessly into existing cabinetry
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 27 in |
| Net Weight | 127 lb |
| Depth Without Handle | 26.5 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 137 lb |
| Overall Depth | 28 1/4 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.8 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 8.1 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
FEATURES
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 2 Plug-In |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Style | Coil |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Lift-Up Overhanging Cooktop Black Porcelain Enamel |
| Control Location | Upfront |
| 8" Heating Element (s) | 2 Plug-In |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Cooktop Burner Type | 4 Plug-In Coil |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
ACCESSORIES
| Optional Maintop Filler | JXS66BB (Black) |
| Optional Backguard | JXS32BB (Black) |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle | Color-Matched |
| Color Appearance | Black on Black |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 27 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 127 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 32 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 167 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 167 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.24 ft³ |
| Dimensional Weight | 164.62 lbs. |
| Total of Cubes | 13.24 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 164.62 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











