30" Drop-In Electric Range with Self-Cleaning Oven - JDP42DTWW
30" Drop-In Electric Range with Self-Cleaning Oven
Model: JDP42DTWW






Product Video

30" Drop-In Electric Range with Self-Cleaning Oven
Model: JDP42DTWW
Key Features
Self-clean oven
Electronic oven controls
Ribbon heating elements
9"/6" Power Boil element
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Electronic oven controls
Electronic touch pads are easy to operate
Ribbon heating elements
Consistent heat and glass surface provide fast, even heating
9"/6" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 27 in |
| Net Weight | 158 lb |
| Depth Without Handle | 25.75 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Depth with Door Open 90° | 47 in |
| Cooktop Width | 31.25 in |
| Cabinet Opening | 30 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 179 lb |
| Overall Depth | 28 1/2 in |
| Overall Width | 31 1/4 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.6 |
| Bake Wattage | 3400W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| KW Rating at 208V | 8.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
FEATURES
| Element - Right Front | 9"/6" 3000W Power Boil |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Interior | Auto Oven Interior Light |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Left Front | 8" 2000W |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 4 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 2 |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Element - Right Rear | 6" 1500W |
| Cooktop Surface | Patterned White on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Upfront |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 7 |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | 4 Ribbon |
| Cooktop Surface | Overhanging Cooktop |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element |
ACCESSORIES
| Optional Maintop Filler | JXS66WW (White) |
| Optional Backguard | JXS37WW (White) |
| Optional Backguard | JXS32WW (White) |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Oven Door |
| Installation | Flush Appearance |
| Control Knobs | Plastic |
| Handle Design | Recessed |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | White on White |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 18-1/4 |
| Cabinet Opening | 30 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.25 in. |
| Height | 27 in. |
| Length | 28.5 in. |
| Weight | 158 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.25 in. |
| Shipping Height | 32 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 198 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 198 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 173 lbs. |
| Total of Cubes | 13.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 173 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.40 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










