30" Drop-In Electric Range with Standard Clean Oven - JDS26BDCT
30" Drop-In Electric Range with Standard Clean Oven
Model: JDS26BDCT


30" Drop-In Electric Range with Standard Clean Oven
Model: JDS26BDCT
Key Features
Coil heating elements
Electronic clock and timer
Standard window
Lift-up porcelain cooktop
Dual-element bake
Audible preheat signal
Frameless glass oven door
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Coil heating elements
Provides consistent and even heat on the cooktop with a plug-in element that is removable for easy cleaning
Electronic clock and timer
Features a convenient digital clock and easy-to-use timer with an audible signal to help coordinate cooking times in the kitchen
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Lift-up porcelain cooktop
Makes spills and messes under the cooktop easily accessible and within reach
Dual-element bake
Alternates the upper broiling element and the lower baking element for even heating and optimal baking results
Audible preheat signal
Features an audible signal that activates when the oven has reached the desired cooking temperature
Frameless glass oven door
Offers an easy-to-clean and stylish design that blends seamlessly into existing cabinetry
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 26 in |
| Net Weight | 116 lb |
| Depth Without Handle | 24.75 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 17 |
| Depth with Door Open | 43.5 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 126 lb |
| Overall Height | 30 1/2 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.6 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 8.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Color Appearance | Bisque |
| Oven Door Features | Black Glass Frameless Lift-off Oven Door |
FEATURES
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| 6" Heating Element(s) | 2 Plug-In |
| Style | Coil |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Lift-Up Overhanging Cooktop Bisque Porcelain Enamel |
| Control Location | Upfront |
| 8" Heating Element (s) | 2 Plug-In |
| Control Type | SmartSet |
| Cooktop Burner Type | 4 Plug-In Coil |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 30.5 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 116 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 35.5 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 156 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 156 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 171.15 lbs. |
| Total of Cubes | 13.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 171.15 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










