30" Drop-In Electric Range with Standard Clean Oven - JDS26BWAD
30" Drop-In Electric Range with Standard Clean Oven
Model: JDS26BWAD


30" Drop-In Electric Range with Standard Clean Oven
Model: JDS26BWAD
Key Features
Almond cooktop model with black glass oven door and control panels
Lift-up overhanging porcelain-enameled cooktop
Standard clean oven
4.4 cu. ft. oven capacity
Two 8" and two 6" plug-in heating elements
True frameless glass oven door with window
Designer-style handle
Interior oven light
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Almond cooktop model with black glass oven door and control panels
Lift-up overhanging porcelain-enameled cooktop
Standard clean oven
4.4 cu. ft. oven capacity
Two 8" and two 6" plug-in heating elements
True frameless glass oven door with window
Designer-style handle
Interior oven light
Auto oven shut-off with override
Delay bake option with cook and hold
Electronic clock and kitchen timer
SmartSet electronic oven controls
Custom built-in look with simple drop-in installation
Broiler pan with grid
2 oven shelves
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Depth | 26 in |
| Net Weight | 116 lb |
| Depth Without Handle | 24.75 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 17 |
| Depth with Door Open | 43.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 126 lb |
| Overall Height | 30 1/2 in |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 30.5 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 116 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 35.5 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 156 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 156 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 171.15 lbs. |
| Total of Cubes | 13.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 171.15 lbs. |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.6 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 8.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Color Appearance | Almond |
| Oven Door Features | Black Glass Frameless Lift-off Oven Door |
FEATURES
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Cooktop Burner Type | 4 Plug-In Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 2 Plug-In |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Lift-Up Overhanging Almond Porcelain Enamel |
| Control Location | Upfront |
| 8" Heating Element (s) | 2 Plug-In |
| Control Type | SmartSet |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










