GE Artistry Series 30" Free-Standing Gas Range - AGBS45DEFBS
GE Artistry Series 30" Free-Standing Gas Range
Model: AGBS45DEFBS



















Product Video

GE Artistry Series 30" Free-Standing Gas Range
Model: AGBS45DEFBS
Key Features
12,500 BTU burner
Analog clock
Standard clean oven
4.8 cu. ft. oven capacity
Porcelain upswept cooktop
Precise Simmer burner
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
12,500 BTU burner
Quickly produces high heat
Analog clock
Refreshingly simple and easy to read
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
4.8 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Porcelain upswept cooktop
Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Depth with Door Open | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 172 lb |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Overall Height | 44 1/2 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.25 |
FEATURES
| Slide - Out Broiler Drawer | Yes |
| Configuration | Range with Broiler Drawer |
| Cooking System | Traditional |
| Porcelain-Enameled Subtop | Yes |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Interior Oven Light | Switch |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Oven Heating Light |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Standard Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Steel |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
| Burner - Right Front | 13,000 BTU |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
| Drawer Type | Broiler |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle | Brushed Stainless Steel Tubular |
| Control Knobs | Brushed Stainless |
| Color Appearance | Black |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 12.5; (2) 9.5, (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60Hz ; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (2) 9.5; (1) 11.0; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 18.0 Bake / 18.0 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 16.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 44.5 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 49.5 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.21 ft³ |
| Dimensional Weight | 276.12 lbs. |
| Total of Cubes | 22.21 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 276.12 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










