Eterna 30" Free Standing Electric Range - EER3000HBB
Eterna 30" Free Standing Electric Range
Model: EER3000HBB


Eterna 30" Free Standing Electric Range
Model: EER3000HBB
Key Features
Self-clean oven
Super-large oven capacity
TrueTemp system
Warming option
QuickSet IV oven controls
Ribbon heating elements
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Super-large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
Warming option
Provides low heat capability for foods, which makes meal coordination simple
QuickSet IV oven controls
Feature an easy to use design which allows you to set precise cooking temperatures
Ribbon heating elements
Provide powerful heat beneath a smooth glass surface to ensure even heat and fast warm-up times
Certifications
California Prop 65
Specifications
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.5 |
| KW Rating at 208V | 7.9 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Color Appearance | Black on Black |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (2,500W) |
| 8" Heating Element (s) | 1 Ribbon (2,000 watt) |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Cooktop Surface | Black Pattern on Black Glass Ceramic |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Control Type | QuickSet IV |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Interior Oven Light | Yes |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooking Technology | Traditional |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
| Approximate Shipping Weight | 200 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 179 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Scraper |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 179 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 219 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 219 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










