$1,093.00
Was$1,949.00Save $856.00 (44%)
30" Induction Range - FCFI3083AS
$1,093.00
Was$1,949.00Save $856.00 (44%)
Key Features
Easy-to-Clean Cooktop
Convection Bake
Faster Boil Times
Bridge Element
One-Touch Self Clean
Consistent results every time
Safer Cooktop Surface
Extra Wide Store-More™ Storage Drawer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Easy-to-Clean Cooktop
Unlike traditional electric and gas cooktops, induction only heats the pan and the food in it, so the area around the pan stays cooler to the touch, allowing you to clean up spills and splatters while you cook.
Convection Bake
Get faster, more even baking results with our fan convection baking system.
Faster Boil Times
Induction boils water 50% faster than gas or electric cooktops.
Bridge Element
Connects two elements to create a larger cooking surface, perfect for a griddle or large pan.
One-Touch Self Clean
A convenient 3 hour self clean cycle cleans your oven so you don't have to.
Consistent results every time
Induction delivers steady, even heat across the surface of your pan so you get consistent results every time.
Safer Cooktop Surface
Induction heats your pan and the food in it, so the area around the pan stays cooler to the touch.
Extra Wide Store-More™ Storage Drawer
Redesigned to be even wider - allowing you to store any unused oven racks, baking trays and more!
Extra Large Oven Capacity
Cook more at once with our extra large, 5.3 cu.ft. capacity oven.
Hidden Bake Element
Lower heating elements are beneath the oven floor, making for a smooth surface that is easy to clean.
Frigidaire® Fit Promise
We promise that your new 30" Frigidaire front control range will fit your existing range cutout of the same width and configuration, or we will reimburse you up to one hundred dollars for professionally modifying the countertop.
Compatible with most cookware
Most stainless steel and cast iron cookware is compatible with induction elements. Rule of thumb: if a magnet sticks to the bottom of the cookware, it’s induction-compatible.
Food Network Editor’s Pick
Recipient of the 2024 Food Network Editor’s Pick Award
CNN Underscored Editor’s Pick
Recipient of the 2024 CNN Underscored Editor’s Pick – Best Induction Range
Certifications
ADA Compliant
ENERGY STAR Certified
UL Listed
cUL Listed
RoHS
Specifications
Other
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 35.38 in. |
| Length | 26 in. |
| Weight | 162 lbs. |
| Minimum Height | 35 3/8" |
| Maximum Height | 36 3/8" |
| Depth With Door 90° Open | 47 5/16" |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 40.38 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 202 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 202 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 15.97 ft³ |
| Dimensional Weight | 198.51 lbs. |
| Total of Cubes | 15.97 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 198.51 lbs. |
Product Details
| Sabbath Mode | No |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 35 3/8" |
| Width | 30" |
| Depth | 28 1/2" |
| Depth | 26" |
| Depth With Door 90° Open | 47 5/16" |
| Control Lock | Yes |
| Bake | Yes |
| Bake Time | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Cook Time | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Hot Surface | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Light | Yes |
| Lockout | Yes |
| Off | Yes |
| On / Off (for each element) | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | No |
| Self Clean | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Start | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| User Preferences | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| cUL Listed | Yes |
| RoHS | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Auto Pan Detect | Yes |
| Bridge Element Location | Left |
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Right Front Element Burner Size | 8 3/10" |
| Right Rear Element Burner Size | 5 1/2" |
| Left Front Element Burner Size | 7" |
| Left Rear Element Burner Size | 7" |
| Right Front Element Burner | 2,300 / 3,600 Watts (Boost) |
| Right Rear Element Burner | 1,400 / 2,500 Watts (Boost) |
| Left Front Element Burner | 1,800 / 2,800 Watts (Boost) |
| Left Rear Element Burner | 1,800 / 2,800 Watts (Boost) |
| Minimum Height | 35 3/8" |
| Maximum Height | 36 3/8" |
| Standard Width | 30" |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Drawer Type | Storage |
| Connected Load @ 240V | 15 kW |
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Frigidaire Fit Promise | Yes |
| Product Weight | 162 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Bake Element | 2500 Watts |
| Bake Element Pass | 8 |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil Element | 4000 Watts |
| Broil Element Pass | 6 |
| Cleaning System | Yes |
| Convection | Yes |
| Convection Type | Fan |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Oven Light Quantity | 1 |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Rack Position Type | Embossed |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Display Interface Color | White |
| Display Type | Capacitive Touch |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Frigidaire Appliances in Georgia.




























