30" Gas Range with Air Fry - GCRG3060AF
30" Gas Range with Air Fry
Model: GCRG3060AF












30" Gas Range with Air Fry
Model: GCRG3060AF
Replaced By
Key Features
Air Fry
True Convection
Quick Boil Burner
30-Minute Steam Clean
Quick Preheat
Five Burner Cooktop
One-Touch Self Clean
Smudge-Proof® Stainless Steel
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Air Fry
Make healthier and delicious meals for your entire family - right in your oven.
True Convection
Get faster, more even multi-rack baking with a powerful convection fan and third heating element that evenly circulates hot air throughout the oven.
Quick Boil Burner
Get meals on the table faster with our powerful 18,000 BTU burner.
30-Minute Steam Clean
A 30-minute light oven cleaning that's chemical-free, odor-free, and fast.
Quick Preheat
Start baking in just a few minutes with Quick Preheat
Five Burner Cooktop
Get the ultimate cooking flexibility. This powerful gas cooktop that has five burners designed to handle all of your cooking needs.
One-Touch Self Clean
Your oven cleans itself - so you don't have to. Self clean options available in 2, 3 and 4-hour cycles.
Smudge-Proof® Stainless Steel
Resists fingerprints and cleans easily.
ReadyCook™ Air Fry Tray-Sold separately
Optional ReadyCook™ Air Fry Tray allows you to achieve perfectly crispy and delicious results.
Certifications
Star-K Certification
CSA Listed
Specifications
Other
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| Oven Capacity | 5 Cu. Ft. |
Cooking Controls
| Add A Min | Yes |
| Air Fry | Yes |
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Cancel | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Convert | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Fast Preheat | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Off | Yes |
| Preheat | Yes |
| Probe | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Steam Clean | Yes |
| Temperature Display | Yes |
Certifications and Approvals
| CSA Listed | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
Cooktop
| Cooking Surface Type | Gas |
| Grate Material | Cast Iron |
| Grate Quantity | 3 |
| Grate Style | Continuous |
| Griddle Included | Yes |
Cooktop Performance
| Right Front Element Burner | 18000 BTU |
| Right Rear Element Burner | 5000 BTU |
| Left Front Element Burner | 9500 BTU |
| Left Rear Element Burner | 14000 BTU |
| Center Element Burner | 10000 BTU |
Drawer
| Drawer Type | Storage |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 12 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
Installation
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
Exterior
| Cooktop Finish | Color Coordinated |
| Drawer Finish | Color Coordinated |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Handle Color | Color Coordinated |
| Knob Color | Color Coordinated |
Oven
| Bake Element | 18000 BTU |
| Bake System | Yes |
| Broil System | Yes |
| Convection Element | 900 Watts |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Rack Position Type | Nickel Ladder |
| Rack Type 1 Quantity | 3 |
| Window Type | Extra Large Visual |
Display
| Display Interface Color | White |
| Display Type | Membrane |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 48 in. |
| Length | 25 in. |
| Weight | 204.25 lbs. |
| Depth With Door 90° Open | 46 5/8" |
| Depth With Handle | 29 1/4" |
| Oven Interior Height | 18 5/8" |
| Oven Interior Width | 24 3/8" |
| Oven Interior Depth | 19 1/8" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 53 in. |
| Shipping Length | 30 in. |
| Shipping Weight | 244.25 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 244.25 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 258.99 lbs. |
| Total of Cubes | 20.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 258.99 lbs. |
Where to Buy Frigidaire Gallery Appliances in Georgia.












