24" Self Clean Free-Standing Electric Range - JA624RNSS
24" Self Clean Free-Standing Electric Range
Model: JA624RNSS














Product Video

24" Self Clean Free-Standing Electric Range
Model: JA624RNSS
Key Features
Self-clean oven
Ceramic glass cooktop
8" element
6" element
Clear View window
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Ceramic glass cooktop
Smooth cooktop easily wipes clean
8" element
Provides 2,000 Watts of cooking power
6" element
Provides 1,500 Watts of cooking power
Clear View window
Clear window makes monitoring food simple
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 135 lb |
| Depth Without Handle | 24.75 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 |
| Cabinet Width | 24 in |
| Approximate Shipping Weight | 150 lb |
| Depth with Door Open | 41 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 20 x 15 x 16-1/4 |
| Overall Depth | 26 1/2 in |
| Overall Width | 24 3/8 in |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 20 x 15 x 16-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 24.38 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 135 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.38 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | 175 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 175 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.57 ft³ |
| Dimensional Weight | 218.41 lbs. |
| Total of Cubes | 17.57 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 218.41 lbs. |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable |
| Storage Drawer Features | Stainless Steel |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1500W |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 2 |
| Element - Right Front | 8" 2000W |
| Interior Oven Light | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Drawer Type | Storage |
| Leveling System | Easy Level System |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Element - Right Rear | 6" 1500W |
| Cooktop Surface | Black Glass Ceramic |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
APPEARANCE
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3000W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 9.8 |
| Bake Wattage | 2700W |
| KW Rating at 208V | 7.4 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










