24" Self Clean Free-Standing Electric Range - JAP02SNSS
24" Self Clean Free-Standing Electric Range
Model: JAP02SNSS






Product Video

24" Self Clean Free-Standing Electric Range
Model: JAP02SNSS
Key Features
Ceramic glass cooktop
8" element
6" element
Clear View window
Self-clean oven
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Ceramic glass cooktop
Smooth cooktop easily wipes clean
8" element
Provides 2,000 Watts of cooking power
6" element
Provides 1,500 Watts of cooking power
Clear View window
Clear window makes monitoring food simple
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 135 lb |
| Depth Without Handle | 25.3125 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 20 x 15 x 16-1/4 |
| Depth with Door Open | 41 in |
| Cabinet Width | 24 in |
| Approximate Shipping Weight | 150 lb |
| Overall Depth | 26 3/8 in |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cleaning Time | Variable |
| Storage Drawer Features | Stainless Steel |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 2 |
| Cooktop Surface | Black Glass Ceramic |
| Control Location | Front |
| Drawer Type | Storage |
| 8" Heating Element (s) | 2 Ribbon (2,000 watt) |
| Leveling System | Easy Level System |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 9.8 |
| KW Rating at 208V | 7.4 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Oven Window |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 20 x 15 x 16-1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 26.38 in. |
| Weight | 135 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 31.38 in. |
| Shipping Weight | 175 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 175 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.22 ft³ |
| Dimensional Weight | 214.04 lbs. |
| Total of Cubes | 17.22 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 214.04 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










