30" Free-Standing Electric Range - JB255DJBB
30" Free-Standing Electric Range
Model: JB255DJBB














Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: JB255DJBB
Key Features
5.0 cu. ft. oven capacity
Self-clean oven
Coil heating elements
Dual-element Bake
Removable full-width storage drawer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5.0 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 170 lb |
| Depth with Door Open | 47.875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.75 - 36.5 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.64 lbs. |
| Total of Cubes | 23.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.64 lbs. |
FEATURES
| Cooking System | Traditional |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 4-turn 1500W |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 1 |
| Element - Right Front | 8" 5-turn 2600W |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Control Location | Backsplash |
| Drawer Type | Storage |
| Element - Left Rear | 8" 5-turn 2600W |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Black |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Element - Right Rear | 6" 4-turn 1500W |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element |
APPEARANCE
| Handle | Designer Style |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Oven Door Features | Glass Door |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
| Handle | Color-Matched |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 11.7 |
| Bake Wattage | 2585W |
| KW Rating at 208V | 8.8 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










