30" Free Standing Electric Range - JB3001RSS
30" Free Standing Electric Range
Model: JB3001RSS




30" Free Standing Electric Range
Model: JB3001RSS
Key Features
Self-clean oven
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
Dual size ribbon element
9"/6" dual heating element
TrueTemp system
Warming zone
Big hearth window
QuickSet IV oven controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without need of scrubbing
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
Provides an impressively large oven interior to cook more dishes and large meals at once
Dual size ribbon element
Offers a convenient choice of using a 12" or 9" heating element, depending on the size of the pan
9"/6" dual heating element
Offers a convenient choice of using a 9" or 6" heating element, depending on the size of the pan
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
Warming zone
Provides low heat capability for foods, making meal coordination simple
Big hearth window
Features an enhanced shape to add an elegant appearance and make viewing trouble-free
QuickSet IV oven controls
Feature an easy to use design which allows you to set precise cooking temperatures
Fast preheat
Self-clean, heavy-duty oven racks
Double coated porcelain-enameled racks no longer require hand cleaning
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Stainless appearance knobs
Deliver the sleek metallic color of stainless steel for a universally appealing look
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Storage Drawer Features | Stainless Steel; Extra Large With Liner |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Warming Zone | Yes |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 3 |
| Style | Smoothtop |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| 9"/12" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Preheated Oven Light | Yes |
| Control Location | Backsplash |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | QuickSet IV |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Surface | Black Pattern on Black Glass Ceramic |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 184 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 204 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.5 |
| KW Rating at 208V | 7.9 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Stainless Steel Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Designer Style |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 184 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 224 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 224 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










