$1,339.00
Was$1,349.00Save $10.00
30” Free-Standing Electric Radiant Smooth Cooktop Range - JB480DYWW
$1,339.00
Was$1,349.00Save $10.00
Key Features
Front controls
5.0 cu. ft. oven capacity
Self-clean oven
Dual-element Bake
Removable full-width storage drawer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Front controls
Easily-accessible controls make it simple to control the stovetop and oven
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Removable full-width storage drawer
Large trays and other cookware can be conveniently stored for quick access
Specifications
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Control Location | Front |
| Control Type | Rotary knobs |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass |
| Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| Drawer Type | Storage |
| Element - Left Front | 6" 1500W |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Element - Right Front | 8" 2000W |
| Element - Right Rear | 6" 1500W |
| Fuel Type | Electric |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Lights | Yes |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Interior | 1 Incandescent Light |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
APPEARANCE
| Color Appearance | White |
| Control Knobs | White |
| Handle | Designer Style |
| Handle Color | White |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Oven Door Features | Glass Door |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 161 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 141 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Overall Depth | 29 in |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Width | 30 in |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Depth with Door Open | 46.75 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Broiler Wattage | 3410W |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 40A |
| KW Rating at 208V | 7.9 |
| KW Rating at 240V | 10.5 |
| Hertz | 60 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.
















