30" Free-Standing CleanDesign Electric Range - JB620DRBB
30" Free-Standing CleanDesign Electric Range
Model: JB620DRBB






Product Video

30" Free-Standing CleanDesign Electric Range
Model: JB620DRBB
Key Features
5.3 cu. ft. oven capacity
QuickSet III oven controls
Ceramic glass cooktop
Big hearth window
Self-clean oven
Dual-element Bake
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
QuickSet III oven controls
Electronic touch pads make operation simple
Ceramic glass cooktop
Smooth cooktop easily wipes clean
Big hearth window
Makes monitoring of foods easy
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 8" 2000W |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1500W |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Element - Right Rear | 6" 1500W |
| Cooktop Surface | Patterned Graphite on Black Glass Ceramic |
| Preheated Oven Light | Display |
| Control Location | Backsplash |
| Melt/Simmer Setting | Yes |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 153 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/4 x 19-1/2 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 174 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.5 |
| Bake Wattage | 2585W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 7.9 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Hearth Oven Window |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
| Oven Door Features | Black Frameless Glass Door |
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/4 x 19-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 153 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 193 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 193 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










