30" Free-Standing Electric Convection Range - JB690SFSS
30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JB690SFSS




















Product Video

30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JB690SFSS
Key Features
12"/9" dual element
9"/6" Power Boil element
Self-clean with Steam Clean option
Hidden bake oven interior
Black gloss oven interior
Convection
Fifth element warming zone
Fast preheat
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
12"/9" dual element
Choose a 12" or 9" heating element
9"/6" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Convection
Enjoy even baking without turning the pan
Fifth element warming zone
Provides low heat capability for foods
Fast preheat
Make hot meals in a hurry with less time preheating
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 47 in |
| Overall Depth | 28 in |
| Net Weight | 161 lb |
| Depth Without Handle | 25.5 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 181 lb |
| Depth with Door Open | 47.875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.75 - 36.5 |
FEATURES
| Cooking System | Convection |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Element - Center | 6" 80W Warming Zone |
| Oven Control Features | Steam Clean |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 9"/6" 3000W Power Boil |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 3 |
| Element - Right Front | 12"/9" 3000W |
| Interior Oven Light | 1 Halogen |
| Control Location | Backsplash |
| Control Type | Touchpads |
| Drawer Type | Storage |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Element - Left Rear | 6" 1200W |
| Cooking Technology | Convection |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Hidden Bake |
| Melt Setting | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | Gray Patterned Ceramic Glass |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Cook) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Convection Bake |
| Oven Control Features | Fast Preheat |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
APPEARANCE
| Handle | Stainless Steel |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Oven Door Features | Stainless Overlay |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Color Appearance | Stainless Steel/Gray |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Oven Door Features | Glass Door |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 12.4 |
| Bake Wattage | 2850W |
| KW Rating at 208V | 9.3 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
| Cooktop Cleaning | Included |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 161 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 201 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 201 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
| Total of Cubes | 22.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










