30" Free-Standing Electric Convection Range - JB695DFWW
30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JB695DFWW

Product Video

30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JB695DFWW
Key Features
12"/9" dual element
9"/6" Power Boil element
Self-clean with Steam Clean option
Self-clean, heavy-duty oven racks
Hidden bake oven interior
Black gloss oven interior
Convection
Fifth element warming zone
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
12"/9" dual element
Choose a 12" or 9" heating element
9"/6" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
Self-clean with Steam Clean option
Clean your oven the way you want
Self-clean, heavy-duty oven racks
Conveniently clean your oven and racks together
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Convection
Enjoy even baking without turning the pan
Fifth element warming zone
Provides low heat capability for foods
Fast preheat
Make hot meals in a hurry with less time preheating
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FILTER
| App Filter - Cleaning Type | Steam and Self-Clean |
| App Filter - Cooking Technology | Convection |
| App Filter - Cabinet Width | Cooking 30 in. (Standard) |
| App Filter - Control Type | Electronic touchpad |
| App Filter - Product Type | Ranges Free-Standing Single Oven |
| App Filter - Drawer Type | Storage |
| App Filter - Fuel Type | Electric |
| App Filter - Convection | Yes |
| App Filter - Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Hidden Bake |
| Element - Right Front | 12"/9" 3000W |
| Cooking System | Convection |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | 1 Halogen |
| Melt Setting | Yes |
| Element - Center | 6" 80W Warming Zone |
| Oven Control Features | Steam Clean |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Oven Racks |
| Element - Left Front | 9"/6" 3000W Power Boil |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 3 |
| Element - Left Rear | 6" 1200W |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | White Patterned Ceramic Glass |
| Control Location | Backsplash |
| Drawer Type | Storage |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Touchpads |
| Cooking Technology | Convection |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.4 |
| Bake Wattage | 2850W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| KW Rating at 208V | 9.3 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Glass Door |
| Handle | Designer Style |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | White |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.3 cu ft |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 179 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 219 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 219 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
| Total of Cubes | 22.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











