30" Free-Standing Electric Dual Cavity Range - JB850SPSS
30" Free-Standing Electric Dual Cavity Range
Model: JB850SPSS













30" Free-Standing Electric Dual Cavity Range
Model: JB850SPSS
Key Features
6.6 cu. ft. total oven capacity
Self-clean ovens
TrueTemp oven system
Dual-element bake
QuickSet V oven controls
Delay bake
Delay self clean
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
6.6 cu. ft. total oven capacity
Large capacity is ideal for big meals
Self-clean ovens
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
TrueTemp oven system
This feature helps ensure the temperature you set is the temperature you get, with less variance, to give you the baking and broiling performance you desire
Dual-element bake
This top-and-bottom heating produces uniform browning and fast oven preheating
QuickSet V oven controls
Features an easy to use design that allows you to set precise cooking temperatures
Delay bake
Choose the right time and temperature to begin baking your favorite foods
Delay self clean
Program your oven to start the self-clean cycle up to 12 hours later
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 204 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 8-7/8 x 18 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 226 lb |
| Overall Depth | 28 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 24 x 8-7/8 x 18 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 24 x 17 1/2 x 18 1/4 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 204 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 244 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 244 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.68 lbs. |
| Total of Cubes | 23.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.68 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Double Oven Range |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 1 Upper / 2 Lower Oven Racks |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Both Ovens) |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 2 |
| 9"/12" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Cooktop Surface | Patterned Graphite on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Backsplash |
| 8" Heating Element (s) | 1 Ribbon (2,000 watt) |
| Melt/Simmer Setting | Yes |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Control Type | QuickSet V |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven Function Icons |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 14.2 |
| Bake Wattage | 2650W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 2650W |
| KW Rating at 208V | 10.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Stainless Steel Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.2 Upper / 4.4 Lower |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










