30" Free-Standing Electric Double Oven Convection Range - JB870DRBB
30" Free-Standing Electric Double Oven Convection Range
Model: JB870DRBB













30" Free-Standing Electric Double Oven Convection Range
Model: JB870DRBB
Key Features
6.6 cu. ft. total oven capacity
Self-clean oven
Convection Bake
Warming zone (fifth element warming zone)
Hidden bake oven interior
TrueTemp oven system
Dual-element bake
QuickSet V oven controls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
6.6 cu. ft. total oven capacity
Large capacity is ideal for big meals
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Convection Bake
This setting is optimal for baking casseroles or lasagnas, yeast breads, pies and pizzas with no need to turn the pan
Warming zone (fifth element warming zone)
Simplify meals by keeping foods fresh from the oven warm and ready to serve
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning
TrueTemp oven system
This feature helps ensure the temperature you set is the temperature you get, with less variance, to give you the baking and broiling performance you desire
Dual-element bake
This top-and-bottom heating produces uniform browning and fast oven preheating
QuickSet V oven controls
Features an easy to use design that allows you to set precise cooking temperatures
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 214 lb |
| Approximate Shipping Weight | 235 lb |
| Overall Depth | 28 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 214 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 254 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 254 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.68 lbs. |
| Total of Cubes | 23.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.68 lbs. |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W Power Boil) |
| Configuration | Double Oven Range |
| Oven Features | Hidden Bake (Both Ovens) |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Melt Setting | Yes |
| Warming Zone | 1 Ribbon (120W) |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 1 Upper / 2 Lower Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Both Ovens) |
| Hot Surface Indicator Lights | 1, Cooktop |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 2 |
| 9"/12" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Cooktop Surface | Patterned Graphite on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Backsplash |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 2 / 6 |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Interior | Non-Reversing Flat Back Convection |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Control Type | QuickSet V |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Convection Conversion |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Fast Preheat |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven Function Icons |
| Oven Control Features | Preheat Oven Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Oven Rack Features | 1 Full Extension Rack |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 14.2 |
| Bake Wattage | 2650W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| KW Rating at 208V | 10.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Clear View Oven Window |
| Handle | Color-Matched High-Gloss |
| Color Appearance | Black |
| Oven Door Features | Black Frameless Lift-off Oven Door |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.2 Upper / 4.4 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.60 cu ft |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










