30" Free-Standing Electric Double Oven Convection Range - JB870SRSS
30" Free-Standing Electric Double Oven Convection Range
Model: JB870SRSS

30" Free-Standing Electric Double Oven Convection Range
Model: JB870SRSS
Key Features
6.6 cu. ft. total oven capacity
Self-clean oven
Convection Bake
12"/9" dual element
Warming zone (fifth element warming zone)
Heavy-duty roller rack
Hidden bake oven interior
TrueTemp oven system
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
6.6 cu. ft. total oven capacity
Large capacity is ideal for big meals
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Convection Bake
This setting is optimal for baking casseroles or lasagnas, yeast breads, pies and pizzas with no need to turn the pan
12"/9" dual element
Choose a 12" or 9" heating element
Warming zone (fifth element warming zone)
Simplify meals by keeping foods fresh from the oven warm and ready to serve
Heavy-duty roller rack
Provides easy access to oven interior
Hidden bake oven interior
Conceals the lower oven bake element to eliminate hard-to-reach areas that collect food and spills for easy cleaning
TrueTemp oven system
This feature helps ensure the temperature you set is the temperature you get, with less variance, to give you the baking and broiling performance you desire
Dual-element bake
This top-and-bottom heating produces uniform browning and fast oven preheating
QuickSet V oven controls
Features an easy to use design that allows you to set precise cooking temperatures
Heavy-duty roller rack
Provides easy access to oven interior
12"/9" dual element
Choose a 12" or 9" heating element
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W Power Boil) |
| Configuration | Double Oven Range |
| Oven Features | Hidden Bake (Both Ovens) |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Melt Setting | Yes |
| Oven Interior | Non-Reversing Flat Back Convection |
| Warming Zone | 1 Ribbon (120W) |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 1 Upper / 2 Lower Oven Racks |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean (Both Ovens) |
| Hot Surface Indicator Lights | 1, Cooktop |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 2 |
| 9"/12" Dual Heating Element | 1 Ribbon (3,000W) |
| Cooktop Surface | Patterned Graphite on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Backsplash |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 2 / 6 |
| Control Type | QuickSet V |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 14.2 |
| Bake Wattage | 2650W |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3600W |
| KW Rating at 208V | 10.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Stainless Steel Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 6.6 cu ft |
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.2 Upper / 4.4 Lower |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Sponge |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28.88 in. |
| Weight | 219 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33.88 in. |
| Shipping Weight | 259 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 259 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.68 lbs. |
| Total of Cubes | 23.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.68 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











