30" Free-Standing Electric Range - JBP23SPSS
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP23SPSS






30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP23SPSS
Key Features
Self-clean oven
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
QuickSet III oven controls
Coil heating elements
Dual-element bake
Chrome drip bowls
Six rack positions
Removable full-width storage drawer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Super-large 5.3 cu. ft. oven capacity
Provides an impressively large oven interior to cook more dishes and large meals at once
QuickSet III oven controls
Feature an easy to use design that lets you set precise cooking temperatures
Coil heating elements
Removable elements provide even heat and are easy to clean
Dual-element bake
This top-and-bottom heating produces uniform browning and fast oven preheating
Chrome drip bowls
Spills are easily contained and quickly cleaned thanks to removable bowls
Six rack positions
Provides flexibility and allows consumers to make the most of available oven capacity
Removable full-width storage drawer
Additional storage area is ideal for cookware and kitchen accessories
Audible preheat signal
Convenient signal alerts when the oven reaches desired temperature
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 154 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 194 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 194 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Storage Drawer Features | Removable |
| Interior Oven Light | Yes |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| 6" Heating Element(s) | 2 Plug-In (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Style | Coil |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Control Location | Backsplash |
| 8" Heating Element (s) | 2 Plug-In (2,600W) |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | Electronic |
| Cooktop Surface | Lift-Up |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Oven Features | Oven Interior Light |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Infinite Heat Rotary |
| Control Type | QuickSet III |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Dual Support Rods |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Features | Dishwasher-Safe Knobs |
| Storage Drawer Features | Full-Width |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 154 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Approximate Shipping Weight | 175 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.7 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 8.8 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Small Hearth-Shaped Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










