Spectra 30" Free-Standing QuickClean Electric Range - JBP24WBWW
Spectra 30" Free-Standing QuickClean Electric Range
Model: JBP24WBWW


Spectra 30" Free-Standing QuickClean Electric Range
Model: JBP24WBWW
Key Features
Self-clean oven
Super-large oven capacity
QuickSet II oven controls
Coil heating elements
Standard window
Dual-element bake
Chrome drip bowls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Super-large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
QuickSet II oven controls
Feature the easy to use design that allows you to set precise cooking temperatures
Coil heating elements
Provides consistent and even heat on the cooktop with a plug-in element that is removable for easy cleaning
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Dual-element bake
Alternates the upper broiling element and the lower baking element for even heating and optimal baking results
Chrome drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 149 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 170 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 44 7/16 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.7 |
| KW Rating at 208V | 8.8 |
FEATURES
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Storage Drawer Features | White |
| Interior Oven Light | Switch |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 2 Plug-In Calrod™ |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Style | Coil |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Preheated Oven Light | Yes |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Backsplash |
| 8" Heating Element (s) | 2 Plug-In Calrod™ |
| Leveling System | Easy Level System |
| Control Type | QuickSet II |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
APPEARANCE
| Oven Door Features | White Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Designer Style |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | White on White |
| Oven Door Features | Oven Window |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 44.44 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 149 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 49.44 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 189 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 189 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 266.15 lbs. |
| Total of Cubes | 21.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 266.15 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










