30" Free-Standing Electric Range - JBP27CKCC
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP27CKCC


30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP27CKCC
Key Features
Self-clean oven
Super-large oven capacity
TrueTemp system
QuickSet IV oven controls
Coil heating elements
Dual-element bake
Preheat oven light
Interior oven light
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Super-large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at once
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
QuickSet IV oven controls
Feature an easy to use design which allows you to set precise cooking temperatures
Coil heating elements
Provides consistent and even heat on the cooktop with a plug-in element that is removable for easy cleaning
Dual-element bake
Alternates the upper broiling element and the lower baking element for even heating and optimal baking results
Preheat oven light
Illuminates to conveniently inform when the oven is preheating
Interior oven light
Supplies light to make viewing the progress of cooking easy and convenient
Audible preheat signal
Features an audible signal that activates when the oven has reached the desired cooking temperature
Porcelain upswept cooktop
Features raised edges to help contain spills and make clean-up easy
Six rack positions
Provides flexibility and allows consumers to make the most of available oven capacity
Designer-style handle
Exudes a clean style that adds to the modern appearance of the range
Chrome drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
Big hearth window
Features an enhanced shape to add an elegant appearance and make viewing trouble-free
Certifications
California Prop 65
Specifications
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Oven Door Features | Bisque Frameless Glass Door |
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Color-Matched High-Gloss |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.7 |
| KW Rating at 208V | 8.8 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FEATURES
| 8" Heating Element (s) | 2 Plug-In (2,600W) |
| Preheated Oven Light | Yes |
| Control Location | Backsplash |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Control Type | QuickSet IV |
| Control Type | Touchpads |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Cook & Hold |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Style | Coil |
| Interior Oven Light | Yes |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| 6" Heating Element(s) | 2 Plug-In (1,500W) |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Approximate Shipping Weight | 172 lb |
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 151 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 151 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 191 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 191 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










