30" Free-Standing Electric Range - JBP35DDWW
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP35DDWW






Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP35DDWW
Key Features
5.3 cu. ft. oven capacity
Power Boil coil element
Heavy-duty roller rack
Big view window
Removable full-width storage drawer
Self-clean oven
Dual-element Bake
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Power Boil coil element
Produces rapid, powerful heat
Heavy-duty roller rack
Provides easy access to oven interior
Big view window
Enjoy a clear view of the food you’re cooking
Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 8" 3000W 6-turn Power Boil |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 1 Roller Rack |
| Element - Left Front | 6" 1500W 5-turn |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 3000W 6-turn Power Boil |
| Element - Right Rear | 6" 1500W 5-turn |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Backsplash |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Touchpads |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Control Type | Electronic |
| Cooktop Burner Type | 4 Plug-In Calrod® |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Rack Features | 1 Heavy-Duty Oven Rack |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 157 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 178 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.9 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.7 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | White Frameless Glass Door |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | White |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Optional Toe-Kick | JXS55CC (Bisque) |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 157 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 197 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 197 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










