30" Free-Standing Electric Range - JBP60BHWH
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP60BHWH


30" Free-Standing Electric Range
Model: JBP60BHWH
Key Features
Self-clean oven
Super-large oven capacity
QuickSet III oven controls
Ribbon heating elements
Ceramic glass cooktop
Dual-element bake
Six rack positions
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Super-large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
QuickSet III oven controls
Feature an easy to use design that lets you set precise cooking temperatures
Ribbon heating elements
Provide powerful heat beneath a smooth glass surface to ensure even heat and fast warm-up times
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Dual-element bake
Alternates the upper broiling element and the lower baking element for even heating and optimal baking results
Six rack positions
Provides flexibility and allows consumers to make the most of available oven capacity
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 153 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 193 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 193 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Patterned White on Black Glass Ceramic |
| 8" Heating Element (s) | 2 Ribbon (2,000 watt) |
| Control Type | QuickSet III |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 153 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 174 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.5 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 7.9 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Color Appearance | White |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










