30" Free-Standing Electric Convection Range - JBP84BHBB
30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JBP84BHBB




30" Free-Standing Electric Convection Range
Model: JBP84BHBB
Key Features
True European Convection
Self-clean oven
Super-large oven capacity
TrueTemp system
Bridge element
Dual size ribbon element
Warming zone
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
True European Convection
A third dual-loop heating element surrounds the fan to deliver uniform and savory cooking results
Self-clean oven
Conveniently cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Super-large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
TrueTemp system
Delivers even heat distribution and maximum oven control
Bridge element
Combines three cooktop elements into one large cooking area, ideal for oversized cooking pans
Dual size ribbon element
Offers a convenient choice of using a 9" or 6" heating element, depending on the size of the pan
Warming zone
Provides low heat capability for foods, making meal coordination simple
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 177 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 198 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 177 lbs. |
| Net Weight | 177 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/4 x 19 x 19 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 198 lb |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 217 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 217 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
FEATURES
| 6"/9" Dual Heating Element | 1 Dual Ribbon (1,000/2,500W) |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | 6-Pass Power Bake Element |
| Cooking System | True European Convection |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Pad |
| Warming Zone | Yes |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 3 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Temperature Management System | True Temp System |
| 6" Heating Element(s) | 1 Ribbon (1,500 watt) |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 3 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Preheated Oven Light | Yes |
| Control Location | Backsplash |
| Bridge Element | 1 (800W) |
| 7" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,800W) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | QuickSet V |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | Black Glass Ceramic |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Oven Function Icons |
| Oven Control Features | Self-Cleaning Cycling Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.4 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.3 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Black Frameless Glass Door |
| Handle | Designer Style |
| Color Appearance | Black on Black |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Scraper |
| Cooktop Cleaning | Cream |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.50 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











