30" Free-Standing Electric Range - JBS03BMCT
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS03BMCT






30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS03BMCT
Key Features
Super-large oven capacity
Coil heating elements
Dual-element bake
Frameless glass oven door
Chrome drip bowls
1 oven rack with 6 embossed rack positions
Removable full width storage drawer
Porcelain upswept cooktop
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Super-large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
Coil heating elements
Provides consistent and even heat on the cooktop with a plug-in element that is removable for easy cleaning
Dual-element bake
Alternates the upper broiling element and the lower baking element for even heating and optimal baking results
Frameless glass oven door
Offers an easy-to-clean and stylish design that blends seamlessly into existing cabinetry
Chrome drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
1 oven rack with 6 embossed rack positions
Removable full width storage drawer
This convenient drawer can be used for storing cookware or kitchen accessories
Porcelain upswept cooktop
Features raised edges to help contain spills and make clean-up easy
Six rack positions
Provides flexibility and allows consumers to make the most of available oven capacity
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 26.38 in. |
| Weight | 135 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 31.38 in. |
| Shipping Weight | 175 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 175 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.37 ft³ |
| Dimensional Weight | 265.72 lbs. |
| Total of Cubes | 21.37 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 265.72 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cooking System | Traditional |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 3 Plug-In (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| 8" Heating Element (s) | 1 Plug-In (2,600W) |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 135 lb |
| Depth Without Handle | 26.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Depth with Door Open | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 155 lb |
| Overall Depth | 26 3/8 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 11.5 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 8.6 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Black Glass Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | Bisque |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










