30" Free-Standing QuickClean Electric Range - JBS05YAD
30" Free-Standing QuickClean Electric Range
Model: JBS05YAD


30" Free-Standing QuickClean Electric Range
Model: JBS05YAD
Key Features
Upfront controls
Coil heating elements
Standard window
Chrome drip bowls
Interior oven light
Removable full width storage drawer
Two oven racks
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Upfront controls
Combines a digital clock and large-easy-to-read graphics for convenient operation and an attractive appearance
Coil heating elements
Provides consistent and even heat on the cooktop with a plug-in element that is removable for easy cleaning
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Chrome drip bowls
Contain spills and remove for easy cleaning
Interior oven light
Supplies light to make viewing the progress of cooking easy and convenient
Removable full width storage drawer
This convenient drawer can be used for storing cookware or kitchen accessories
Two oven racks
Feature a durable construction to help accommodate any size or type of cookware
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Broiler Pan and Grid | Yes |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Switch |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 3 |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Style | Coil |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Control Location | Upfront |
| 8" Heating Element (s) | 1 |
| Cooking Technology | Traditional |
| Storage Drawer Features | Almond |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 125 lb |
| Depth Without Handle | 25.3125 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 17 |
| Depth with Door Open | 45.5 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 147 lb |
| Overall Depth | 27 1/8 in |
| Overall Height | 44 5/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 9.3 |
| KW Rating at 208V | 6.9 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle | Visor |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | Almond |
| Oven Door Features | Almond Frameless Lift-off Oven Door |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-3/4 x 15-3/4 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 44.63 in. |
| Length | 27.13 in. |
| Weight | 125 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 49.63 in. |
| Shipping Length | 32.13 in. |
| Shipping Weight | 165 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 165 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.93 ft³ |
| Dimensional Weight | 260.16 lbs. |
| Total of Cubes | 20.93 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 260.16 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 3.70 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










