30" Free-Standing Electric Range - JBS07SPSA
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS07SPSA

Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS07SPSA
Key Features
5.0 cu. ft. oven capacity
Coil heating elements
Clear View window
Porcelain oven door
Dual-element Bake
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5.0 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Clear View window
Clear window makes monitoring food simple
Porcelain oven door
Scratch-resistant coating is easy to maintain
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Element - Right Front | 8" 2600W 5-turn |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Black Porcelain Enameled |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Element - Left Front | 6" 1500W 4-turn |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2600W 5-turn |
| Element - Right Rear | 6" 1500W 4-turn |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooking Technology | Traditional |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.6 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.5 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Control Knobs | Plastic |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Black with black door |
| Color Appearance | Silver |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 264.46 lbs. |
| Total of Cubes | 21.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 264.46 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











