30" Free-Standing Electric Range - JBS10DFBB
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS10DFBB



















Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS10DFBB
Key Features
5.0 cu. ft. oven capacity
Standard clean oven
Coil heating elements
Dual-element Bake
Removable full-width storage drawer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 130 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 150 lb |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Overall Depth | 28 3/4 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 - 36.5 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28.75 in. |
| Weight | 130 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33.75 in. |
| Shipping Weight | 170 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 170 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 291.64 lbs. |
| Total of Cubes | 23.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 291.64 lbs. |
FEATURES
| Cooking System | Traditional |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 4-turn 1500W |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Right Front | 8" 5-turn 2600W |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Control Location | Backsplash |
| Drawer Type | Storage |
| Element - Left Rear | 8" 5-turn 2600W |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | 4-Pass Broil Element |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Black Porcelain Enameled |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Element - Right Rear | 6" 4-turn 1500W |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Features | 4-Pass Bake Element |
APPEARANCE
| Handle | Designer Style |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Oven Door Features | Small Window |
| Control Knobs | Color-Matched |
| Color Appearance | Black |
| Handle | Color-Matched |
| Oven Door Features | Metal Door |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3410W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 12.6 |
| Bake Wattage | 2585W |
| KW Rating at 208V | 9.9 |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










