30" Free-Standing Electric Range - JBS27DMBB
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS27DMBB

Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS27DMBB
Key Features
Standard clean oven
5.0 cu. ft. oven capacity
Coil heating elements
Dual-element Bake
Electronic clock and timer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
5.0 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Coil heating elements
Provide even heat and easy cleanup
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Electronic clock and timer
Help cooks coordinate meal preparation and cooking
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 29.875 in |
| Overall Depth | 26.25 in |
| Overall Height | 46.875 in |
| Net Weight | 138 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 158 lb |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 138 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 178 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 178 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 264.46 lbs. |
| Total of Cubes | 21.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 264.46 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 8" 2600W 5-turn |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Black |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1500W 4-turn |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2600W 5-turn |
| Element - Right Rear | 6" 1500W 4-turn |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Backsplash |
| Control Type | Touchpads |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.6 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.9 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Small Hearth-Shaped Window |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Color-Matched |
| Color Appearance | Black on Black |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.











