30" Free-Standing Electric Range - JBS27DMCC
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS27DMCC






30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS27DMCC
Key Features
Standard clean oven
Extra-large oven capacity
Coil heating elements
Small hearth-shaped window
Dual-element bake
Electronic clock and timer
Six rack positions
Chrome drip bowls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Coil heating elements
Removable elements provide even heat and are easy to clean
Small hearth-shaped window
Attractive window makes it easy to keep an eye on favorite foods
Dual-element bake
This top-and-bottom heating produces uniform browning and fast oven preheating
Electronic clock and timer
Convenient clock and timer helps you coordinate meal preparation and cooking
Six rack positions
Provides flexibility and allows consumers to make the most of available oven capacity
Chrome drip bowls
Spills are easily contained and quickly cleaned thanks to removable bowls
Frameless glass oven door
Simple and stylish frameless glass door creates an elegant look that blends into cabinetry, and is easy to wipe clean
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 138 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 178 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 178 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 264.46 lbs. |
| Total of Cubes | 21.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 264.46 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Cooking System | Traditional |
| Lift-Up Cooktop With Support Rods | Yes |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 2 Plug-In (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Control Location | Backsplash |
| 8" Heating Element (s) | 2 Plug-In (2,600W) |
| Control Type | QuickSet III |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | DigiTemp Temperature Display |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Preheat Oven Light |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 138 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 23-3/4 x 19 x 18-1/2 |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 158 lb |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 12.6 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 9.9 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Small Hearth-Shaped Window |
| Handle | Color-Matched Sculptured |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Oven Door Features | Bisque Glass Frameless Lift-off Oven Door |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










