30" Free-Standing Electric Range - JBS55SMSS
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS55SMSS








Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS55SMSS
Key Features
Standard clean oven
5.3 cu. ft. oven capacity
QuickSet III oven controls
Ceramic glass cooktop
Big hearth window
Dual-element Bake
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Standard clean oven
Smooth surface and rounded corners make clean-up quick and easy
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
QuickSet III oven controls
Electronic touch pads make operation simple
Ceramic glass cooktop
Smooth cooktop easily wipes clean
Big hearth window
Makes monitoring of foods easy
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Element - Right Front | 8" 2000W |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1500W |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Element - Right Rear | 6" 1500W |
| Cooktop Surface | Patterned Graphite on Black Glass Ceramic |
| Control Location | Backsplash |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Control Type | Touchpads |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Preheat Oven Light |
| Oven Control Features | Start Pad |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 141 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 161 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.5 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 7.9 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Handle Design | D-shaped |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 141 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 181 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 181 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










