30" Free-Standing Electric Range - JBS55WKWW
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS55WKWW






30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS55WKWW
Key Features
Super-large oven capacity
QuickSet III oven controls
Ceramic glass cooktop
Big hearth window
Dual-element bake
Ribbon heating elements
Preheat oven light
Interior oven light
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Super-large oven capacity
Provides an impressively large oven interior for cooking more dishes and large meals at one time
QuickSet III oven controls
Feature an easy to use design that lets you set precise cooking temperatures
Ceramic glass cooktop
A smooth cooktop surface makes cleaning quick and easy
Big hearth window
Features an enhanced shape to add an elegant appearance and make viewing trouble-free
Dual-element bake
Alternates the upper broiling element and the lower baking element for even heating and optimal baking results
Ribbon heating elements
Provide powerful heat beneath a smooth glass surface to ensure even heat and fast warm-up times
Preheat oven light
Illuminates to conveniently inform when the oven is preheating
Interior oven light
Supplies light to make viewing the progress of cooking easy and convenient
Audible preheat signal
Features an audible signal that activates when the oven has reached the desired cooking temperature
Six rack positions
Provides flexibility and allows consumers to make the most of available oven capacity
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | 136 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 176 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 176 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | Dual-Element Bake |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Interior Oven Light | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| 6" Heating Element(s) | 2 Ribbon (1,500W) |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Surface | Patterned White on Black Glass Ceramic |
| Preheated Oven Light | Display |
| Control Location | Backsplash |
| 8" Heating Element (s) | 2 Ribbon (2,000 watt) |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooking Technology | Traditional |
| Control Type | QuickSet III |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 136 lb |
| Depth Without Handle | 25.375 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Depth with Door Open | 47.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 156 lb |
| Overall Depth | 27 3/4 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Overall Width | 29 7/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 10.5 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| KW Rating at 208V | 7.9 |
| Amp Rating at 240V | 40 |
CAPACITY
| Unit Capacity | Super Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
APPEARANCE
| Handle | Color-Matched High-Gloss |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Color Appearance | White on White |
| Oven Door Features | Frameless Lift-off Oven Door |
| Oven Door Features | White Frameless Glass Door |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










