30" Free-Standing Electric Range - JBS60RFSS
30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS60RFSS


















Product Video

30" Free-Standing Electric Range
Model: JBS60RFSS
Key Features
9"/6" Power Boil element
5.3 cu. ft. oven capacity
Ceramic glass cooktop
Removable full-width storage drawer
Dual-element Bake
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
9"/6" Power Boil element
Produces rapid, powerful heat
5.3 cu. ft. oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Ceramic glass cooktop
Smooth cooktop easily wipes clean
Removable full-width storage drawer
Store cookware or kitchen accessories
Dual-element Bake
Upper and lower elements produce even heat and great results
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 28 in |
| Overall Height | 47 in |
| Net Weight | 141 lb |
| Depth Without Handle | 25.5 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 161 lb |
| Depth with Door Open | 47.875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
| Overall Width | 29 7/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.75 - 36.5 |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24-1/8 x 19-1/2 x 19-3/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 47 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 141 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 52 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | 181 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 181 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.75 ft³ |
| Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
| Total of Cubes | 22.75 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 282.85 lbs. |
FEATURES
| Cooking System | Traditional |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Element - Left Front | 6" 1200W |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | 2 |
| Element - Right Front | 9"/6" 3000W Power Boil |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Control Location | Backsplash |
| Drawer Type | Storage |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Cooking Technology | Traditional |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Melt Setting | Yes |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Electronic |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Control Type | Touchpads |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Features | 6-Pass Bake Element |
APPEARANCE
| Handle | Stainless Steel |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Control Knobs | Gloss Black |
| Color Appearance | Stainless Steel/Black |
| Oven Door Features | Glass Door |
| Oven Door Features | Stainless Overlay |
| Handle | Designer Style |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
POWER / RATINGS
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 3800W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 11.3 |
| Bake Wattage | 3410W |
| KW Rating at 208V | 8.5 |
ACCESSORIES
| Cooktop Cleaning | Included |
| Cooktop Cleaning | Sponge |
| Cooktop Cleaning | Cream |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.30 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










