40" Free-Standing Electric Range - JCP67FWW
40" Free-Standing Electric Range
Model: JCP67FWW


40" Free-Standing Electric Range
Model: JCP67FWW
Key Features
Companion oven
Self-clean oven
Coil heating elements
Dual-element bake
Electronic clock and timer
Standard window
Chrome drip bowls
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Companion oven
A second oven adds unlimited options for cooking and warming foods
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Coil heating elements
Removable elements provide even heat and are easy to clean
Dual-element bake
This top-and-bottom heating produces uniform browning and fast oven preheating
Electronic clock and timer
Convenient clock and timer helps you coordinate meal preparation and cooking
Standard window
Provides a convenient viewing area to check the progress of food
Chrome drip bowls
Spills are easily contained and quickly cleaned thanks to removable bowls
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Removable One-Piece Drip Bowls | Chrome |
| Storage Drawer Features | White |
| Interior Oven Light | Yes |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light 2 Cycling |
| Cooktop Burner Type | Coil |
| Oven Rack Features | Master Oven - 2 Oven Racks/ Companion Oven - 1 Oven Rack |
| 6" Heating Element(s) | 2 |
| Oven Cleaning Type | Main - Self-Clean; Companion - Standard Clean |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Master Oven | Yes |
| Control Location | Backsplash |
| 8" Heating Element (s) | 2 |
| Cooking Technology | Traditional |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Storage Drawer Features | Removable Full-Width |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Net Weight | 210 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-5/8 x 15-7/8 x 18-1/8 |
| Companion Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 9-9/16 x 16 x 19-1/8 |
| Depth with Door Open | 45.875 in |
| Cabinet Width | 40 in |
| Approximate Shipping Weight | 230 lb |
| Overall Depth | 27 3/8 in |
| Overall Height | 47 1/4 in |
| Overall Width | 40 1/8 in |
POWER / RATINGS
| KW Rating at 240V | 14.2 |
| KW Rating at 208V | 10.7 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Master White Frameless Lift-off Oven Door |
| Handle | Visor |
| Color Appearance | White on White |
| Oven Door Features | Master Oven Window |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 22-5/8 x 15-7/8 x 18-1/8 |
| Companion Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 9-9/16 x 16 x 19-1/8 |
Dimensions & Weight
| Width | 40.13 in. |
| Height | 47.25 in. |
| Length | 27.38 in. |
| Weight | 210 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 45.13 in. |
| Shipping Height | 52.25 in. |
| Shipping Length | 32.38 in. |
| Shipping Weight | 250 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 250 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 30.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 373.38 lbs. |
| Total of Cubes | 30.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 373.38 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










