30" Free-Standing Gas Range - JGB280SENSS
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB280SENSS


30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB280SENSS
Key Features
Self-clean oven
Extra-large oven capacity
TrueTemp oven system
Deluxe grates
All purpose burners
Precise Simmer burner
Designer-style handle
Storage drawer
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
TrueTemp oven system
This feature helps ensure the temperature you set is the temperature you get, with less variance, to give you the baking and broiling performance you desire
Deluxe grates
Deluxe grates hold pots and pans over burners for everyday cooktop cooking
All purpose burners
All-purpose burner delivers two levels of BTU output to accommodate virtually all your cooking needs
Precise Simmer burner
Allows for low, even heat distribution that is ideal for delicate foods and sauces
Designer-style handle
Sleek lines and a rounded shape that add to the modern appearance
Storage drawer
Allows cookware to be placed in one organized location
Porcelain upswept cooktop
Raised edges and porcelain-enameled surface makes cleaning incredibly easy
Electronic pilotless ignition
Say farewell to the energy-wasting standing pilot! The electric pilotless ignition provides reliable operation.
Audible preheat signal
Convenient signal alerts when the oven reaches desired temperature
Certified Sabbath mode
Convenient mode keeps the oven warm in accordance within the restrictions of the kosher kitchen
Interior oven light
Bright interior light helps you check on the progress of your cooking
Multiple oven rack positions
Several positions allow you to adjust the oven racks to accommodate any size cookware
Big hearth window
Features an enhanced shape to add an elegant appearance and make viewing trouble-free
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 195 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 215 lb |
| Overall Depth | 26 1/4 in |
| Overall Height | 46 1/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Interior Oven Light | Yes |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 12,000/1,000 BTU |
| All-Purpose Burners | (2) 9,500/850 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Deluxe Grates |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Storage Drawer | Yes With Liner |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | QuickSet III |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000/600 BTU |
| One-Piece Drip Pans | Optional Accessory |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Oven Cycle Light |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Black |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Handle | Stainless Steel Sculptured |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | Stainless Steel |
CAPACITY
| Unit Capacity | Extra Large Oven |
| Total Capacity (cubic feet) | 4.80 cu ft |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 12.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 12.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.13 in. |
| Length | 26.25 in. |
| Weight | 195 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.13 in. |
| Shipping Length | 31.25 in. |
| Shipping Weight | 235 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 235 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 261.32 lbs. |
| Total of Cubes | 21.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 261.32 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










