30" Free-Standing Gas Convection Range - JGB295DERWW
30" Free-Standing Gas Convection Range
Model: JGB295DERWW








30" Free-Standing Gas Convection Range
Model: JGB295DERWW
Key Features
Self-clean oven
Super-large oven capacity
Gas convection oven
Heavy-cast, continuous grates
Deep-recessed cooktop
Power Boil 16,000 BTU Burner
Precise Simmer burner
TrueTemp oven system
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
Super-large oven capacity
Remarkably large oven interior is ideal for holidays, dinner parties and everyday family cooking
Gas convection oven
Convection heating circulates the air to keep the heat consistent, enhancing the baking or roasting results
Heavy-cast, continuous grates
Matte-finish, connected cooktop grates provide a sturdy, uninterrupted surface that allows pots and pans to move easily
Deep-recessed cooktop
Deep recessed cooktop keeps spills, and everything else, contained in one area that’s easy to wipe clean
Power Boil 16,000 BTU Burner
Delivers 16,000 BTUs of forceful heat for rapid boiling
Precise Simmer burner
Allows for low, even heat distribution that is ideal for delicate foods and sauces
TrueTemp oven system
This feature helps ensure the temperature you set is the temperature you get, with less variance, to give you the baking and broiling performance you desire
Sealed cooktop burners
Burner elements are sealed to the cooktop to keep foods and liquid contained on the cooktop, making cleaning painless
QuickSet V oven controls
Features an easy to use design that allows you to set precise cooking temperatures
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 190 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Depth with Door Open 90° | 46.375 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
| Overall Depth | 26 5/8 in |
| Overall Height | 46 1/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Cleaning Time | Variable |
| Ignition System | Electronic |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Power Boil Burner | (1) 16,000 BTU |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| High Output Burner | (1) 11,000 BTU |
| All-Purpose Burners | (1) 9,500/850 BTU |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast Iron |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Backguard | Scratch-Resistant |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Control Type | QuickSet V |
| Precise Simmer Burner | (1) 5,000/600 BTU |
| Cooking Technology | Convection |
| Control Type | Digital Temperature Display |
| Control Type | Electronic Oven Controls |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Automatic Oven Timer (Time Bake) |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Bake) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock and Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Oven Control Features | Oven Cycle Light |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Rack Features | 2 Oven Racks |
| Backguard | Porcelain-Enameled |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big Hearth Oven Window |
| Handle | Color-Matched Gloss |
| Frameless Oven Door(s) | White Glass |
| Control Knobs | Designer-Style |
| Color Appearance | White |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 16.0; (1) 11.0; (1) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.13 in. |
| Length | 26.63 in. |
| Weight | 190 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.13 in. |
| Shipping Length | 31.63 in. |
| Shipping Weight | 230 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 230 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 21.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 265.05 lbs. |
| Total of Cubes | 21.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 265.05 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










