30" Free-Standing Gas Range - JGB450DEKWW
30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB450DEKWW


















Product Video

30" Free-Standing Gas Range
Model: JGB450DEKWW
Key Features
13,000 BTU burner
Black matte steel grates
Precise Simmer burner
Self-clean oven
Sealed cooktop burners
In-oven broil
5.0 cu. ft. oven capacity
Porcelain upswept cooktop
Description
Available from Southern Appliance, serving customers throughout Georgia.
Features
13,000 BTU burner
Delivers a wide range of heat output ideal for most cooking requirements
Black matte steel grates
Enjoy a high-end look with a durable, matte coating
Precise Simmer burner
Delicate foods don’t burn with low, even heat
Self-clean oven
Cleans the oven cavity without the need for scrubbing
Sealed cooktop burners
Contains spills and make cleaning quick and easy
In-oven broil
Healthy meals are hassle-free with in-oven broiling
5.0 cu. ft. oven capacity
Cook more dishes at once
Porcelain upswept cooktop
Raised edges contain spills, while the surface is easy to wipe clean
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 30 in |
| Net Weight | 190 lb |
| Depth Without Handle | 26.25 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
| Depth with Door Open | 46.25 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 210 lb |
| Overall Depth | 28 1/2 in |
| Overall Height | 46 7/8 in |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36 +/- .25 |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 18-1/2 x 19 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 28.5 in. |
| Weight | 190 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 230 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 230 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 23.19 ft³ |
| Dimensional Weight | 288.33 lbs. |
| Total of Cubes | 23.19 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 288.33 lbs. |
FEATURES
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU Precise Simmer |
| Interior Oven Light | 1 Incandescent |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Oven Control Features | In-Oven Broiling |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Oven Rack Features | 2 Flat Nickel Racks |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Product Type | Free-Standing Single Oven |
| Cooktop Type | Standard Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Steel |
| Burner - Right Front | 13,000 BTU |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
| Control Location | Front |
| Drawer Type | Storage |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Control Type | Knob |
| Cooking Technology | Traditional |
| Cooktop Surface | Porcelain-Enamel |
| Cooktop Surface | White |
| Cooktop Surface | One-Piece Upswept |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Handle | Designer Style |
| Control Knobs | Gloss White |
| Color Appearance | White |
ACCESSORIES
| LP Conversion Kit | Included |
| Optional Accessories | WB48X21543 Roller Rack |
POWER / RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 13.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V ; 60Hz ; 15A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 11.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Bake/Broiler BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | 16.0 Bake / 13.5 Broiler |
| Bake/Broiler BTU Rating - LP (000's BTU's) | 16.0 Bake / 12.0 Broiler |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.00 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Georgia.










